vasárnap, január 05, 2025

Az osztrák-magyar SMS Prinz Eugen csatahajó lövegeinek kiszerelése a franciaországi Toulon-ban 1921 folyamán

Az SMS Prinz Eugen csatahajó az osztrák-magyar haditengerészet lobogója alatt 1918. október 22-én futott ki utoljára a pólai hadikikötőből a Fasana-csatornába, hogy gépészeti berendezéseit és a torpedóvető-készülékeit teszteljék. 1918. október 31-én Károly császár és király utasítására az osztrák-magyar haditengerészetet átadták a délszláv nemzeti tanácsnak, és a piros-fehér-piros hadilobogót örökre bevonták. A következő nap hajnalán olasz búvárok egy időzített aknát szereltek az SMS Viribus Unitis csatahajó fenekére, miközben az SMS Prinz Eugen teljesen kivilágítva lebegett a kikötő vizén.

Az olaszok, miután megszállták a pólai hadikikötőt, november 5-én felvonták lobogójukat az SMS Prinz Eugen fedélzetén. (November 10-én a britek is, de csak egyetlen napra.) A csatahajó árbocán 1918. december 1-ig lengett az olasz trikolor, majd a hajót átvontatták a kikötőből az Arzenálba.

A békeszerződés értelmében az SMS Prinz Eugen francia zsákmány lett, majd 1920. szeptember 5-én a Goliat, a Samson, a Milan és a Rhinoceros vontatók Toulonba vitték. Megérkezése után a francia haditengerészet mérnökei alaposan átvizsgálták. Elsősorban a háromágyús lövegtornyainak működésére voltak kíváncsiak. 1921 első három hónapja során a teljes fegyverzetét kiszerelték és letárolták, valamint az összes használható anyagot is eltávolítottak belőle, így az SMS Prinz Eugen már csak egy üres hajótest volt.

A bal oldali ágyúcső kiemelése az elülső lövegtoronyból.

A 12 darab 30,5 cm-es lövegéből 11-et a tarbesi Arzenálba vittek, majd a francia fegyverletétel után (1940. június 22.) egy évvel a németek elszállították azokat a Birodalomba. A 39-es számú ágyúcsövet a francia haditengerészet gavrei lőterére szállították tesztelési céllal.

Az elülső lövegtorony szétszerelés közben.

1921 május végén a csatahajó megfeneklett az Alicastre-öbölben, majd a francia haditengerészeti légierő kísérleti céllal bombázta. Ennek hatása azonban nem felelt meg a várakozásoknak, a csatahajó jórészt sértetlen maradt. Később az AT9 tengerészeti léghajó is vetett rá egy 400 kg-os bombát. Ezután a Ciens-öbölbe vontatták, ahol 1921. január 27-én egy torpedó robbanófejét detonálták a hajótest mellett. Egy rekeszt elárasztott a léken át betörő víz, majd a nyílásokon keresztül a csatahajó elülső része is vízzel telt meg, és az SMS Prinz Eugen 12 méter mélyre süllyedt. Egy hónap alatt sikerült ismét vízmentessé tenni, majd Toulonba vontatták.

A csatahajó elsüllyesztését végül a mediterrán hajóraj hajtotta végre Toulontól délre. Az övpáncélt két ponton ütötték át a becsapódó gránátok, valamint az egyik lövegtornyot és a harcálláspontot is sikerült kilőniük, továbbá egy kémény is ledőlt. A már süllyedő hajóra végül a Jean Bart és a Paris csatahajók gyakorlógránátokat lőttek ki. A France első sortüze alatt az SMS Prinz Eugen csatahajó farral előre a Cepet-foknál a tenger fenekére süllyedt.

A lövegcsövek kiszerelése. A csatahajó mögött az SMS Novara cirkáló áll, kéményei kék vonallal jelezve.




A lövegcsövek kiszerelése után a tornyokat újra összeállították.

A franciák által megvizsgált 39-es számú löveg rajza. 1926. március 5-én készült.

Forrás: Nikolaus A. Schifferlinger: Ausbau des Geschütze des Schlachtschiffes Prinz Eugen in Toulon 1921. (Österreich Maritim. 2019. december. 77. szám.)



0 megjegyzés:

  © Blogger templates The Professional Template by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP