Emlékművek - Vas megye

83-as gyalogezred emlékműve - Szombathely

Merkly Ferenc alkotását 1931 május 3-án állították fel.

Merkly Ferenc (1881–1941) szobrászművész 1915-ben jelentkezett önkéntesként Bécsben az ezredbe. A kiképzés alatt azonban súlyos betegséget szerzett. Ezredét nem felejtette, s később egy emlékmű megalkotásával fejezte ki kötődését. A jellegzetes kézifegyver, a kézigránát nem maradhatott le a baka kezéből, akárcsak az oroszlán, amellyel a bátorságot szimbolizálta az alkotó. Pár éve került fel – Balogh Péter kezdeményezésére – az ezred csatahelyeit felsoroló tábla, amelyet korabeli fénykép alapján sikerült rekonstruálni.

Az emlékművet 2015-ben felújították.



Gyöngyösszőllős (ma Szombathely része) hősi emlékműve

Merkly Ferenc alkotását 1932. szeptember 25-én avatták fel.

Eredetileg nem itt, hanem a Rákóczi utca és a Szent Gellért utca találkozásánál állt. Gyöngyösszőllőst 1935-en csatolták Szombathelyhez. Az emlékművet készítő Merkly Ferenc maga is hosszabb ideig a település lakója volt. 1942-ben a helyi plébános kérte az emlékmű áthelyezését, mert úgy ítélte meg, hogy az ősmagyar vitéz "illetlen" ruházatot visel. A szobor átkerült az Erdődy kastély parkjába, amely akkor még szabadon látogatható volt. A második világháborút követő államosítás után hosszabb ideig a Szombathelyi Állami Tangazdaság használta az épületet, a rendszerváltás után a megyei önkormányzaté lett, jelenleg állami tulajdon. A kastély 1998 óta üresen áll. Sem az épület, sem a park nem látogatható. A felújított emlékművet 2020 április 24-én áthelyezték a Jézus szíve templom melletti parkba, így a szobor 78 év után ismét közterületen áll.



Perint község (ma Szombathely Újperint nevű városrésze) hősi emlékműve

Rumi Rajki István alkotása az újperinti Segítő Szűz Mária templomának kertjében található. A rendszerváltás után (?) a második világháború áldozataira emlékező táblát is elhelyeztek rajta. Az emlékművet a közelmúltban felújították.



Vasutas hősi emlékmű Szombathely

Müller Tibor építész alkotását 1943 május 23-án avatták fel, a vasútállomás előtti Éhen Gyula téren. A Magyar Királyi Államvasutak Szombathelyi Üzletvezetősége 22 hősi halottjának állít emléket. A tér és az emlékmű kissé elhanyagolt, felújításra szorul.



A Nyugat-Magyarországért 1921-ben elesett hősök emlékműve

Mayer Sándor alkotását eredetileg 1929-ben állították fel. A II. világháború után lebontották, és csak 1992-ben állították fel újra. A szombathelyi köztemető katonai részében található.



Herény (ma már Szombathely része) első világháborús emlékműve

Hudetz József kőfaragó munkáját 1921-ben állították fel Herényben, a Béke tér közepén.

Kacsics Kristóf tanár így írt róla 1981-ben: 

"A Herényben lakó volt 83. honvéd közös gyalogezred katonái élére álltak az emlékműállításnak, amiről a korabeli újság is elismerően írt. Az emlékmű állítását a község lakói szívügyüknek tekintették, s ezt az utókor számára úgy üzenték meg, hogy az emlékműre a következő szöveget vésették fel: „A világháborúban elesett herényi hősök emlékére a hadirokkantak buzgóságából az elesettek hozzátartozói és Herény közönsége által emeltetett 1921.”

Az emlékmű formájában, felépítésében, elrendezésében, anyagában eltér a megszokott emlékmű típusoktól. A község lakói a szombathelyi Hudetz József kőfaragómestert bízták meg elkészítésével, aki a környéken lévő, rómaiak által épített Marcus Homerus kastélyból fennmaradt gránitoszlopokat is felhasználta, a költségeket ezzel is csökkentette. így valójában szimbolikus sírhalom, sírdomb képződött, amire az emlékmű épült."

Az emlékművön 2000-ben a második világháború halottainak neveit felsoroló táblát helyeztek el.

Read more...

  © Blogger templates The Professional Template by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP